Archive - Sayfa

Mart 23rd, 2018

Lise zaman kaybı mı?

TEDMEM istatistikleri, son 5 yılda açıköğretim lisesine kayıtlı öğrenci sayısının yüzde 65 arttığını gösteriyor. Bazı eğitimcilere göre, bunun nedenlerinden biri, öğrencilerin ‘üniversite sınavına daha rahat hazırlanmak istemesi.’ Biz de sınava daha iyi çalışmak için açık liseye geçen öğrencilerle konuştuk. Liseliler, bu şekilde ders çalışmaya daha fazla vakit ayırdıklarını, lisenin ‘zaman kaybı’ yarattığını söylüyor.

Ücretli öğretmenlik yapanlardan KPSS şartı aranmadan kimler atanabilecek?

Sınıf tecrübesi olan öğretmen KPSS'siz sözleşmeye geçirilecek. 5 bin öğretmen sözlü sınavla atanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, sınıf tecrübesi olan 5 bin ücretli öğretmeni KPSS'de sıralama şartı olmadan, sözlü ile atamasını yapacak. Ataması yapılan öğretmenler gelecek eğitim öğretim döneminde sözleşmeli olarak göreve başlayacak.

LİYAKATA ÖNCELİK

Mart 22nd

Meslek liselerine geçiş için tercih kılavuzu yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu Teknik/Anadolu Meslek programlarında alana geçiş, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu yayımladı.

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ANADOLU TEKNİK / ANADOLU MESLEK PROGRAMLARINDA ALANA GEÇİŞ, TERCİH VE YERLEŞTİRME e-KILAVUZU 2018

Bu kılavuz, 7 Eylül 2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre hazırlanmıştır.

TERCİH İŞLEMLERİNİN YAPILACAĞI YERLER

Tercih başvurusu öğrencinin kayıtlı bulunduğu okul müdürlüğüne velisi tarafından veya internet üzerinden bireysel olarak yapılacaktır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

İletişim:

"Alo 147"

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne Bağlı Okul Müdürlükleri

Mart 20th

Okul çocukları için 40 farkındalık sorusu

Psikolog Güliz Altınbaşak, okul hayatına başlamasıyla birlikte sürekli bilgi akışı ve yeni sorumluluklara maruz kalan çocukların bu deneyimleri aktarmak ve doğru davranış modellerini öğrenmek için ebeveynlerinin yönlendirme ve paylaşımlarına gereksinim duyduğunu belirterek, ailelere çocuklarının farkındalığını artırabilmek için yöneltebilecekleri 40 soruyu anlattı.

MSÜ Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Yayımlandı

18 Mart 2018 tarihinde uygulanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavının (2018-MSÜ) Temel Soru Kitapçığına, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 20 Mart 2018 tarihinde saat 15.00’den itibaren erişilebilir. Sınava başvuran adaylar, 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile soruların tamamına ulaşabilir. Sorular, Temel soru Kitapçığı dizilimindedir.

2018-MSÜ Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarı (% 10) aşağıdaki bağlantıda sunulmuştur.

Merkezimiz tarafından yapılan sınavlarda okuyucu yardımı alan görme engelli adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmamaktadır.

Mart 19th

Aslında biz kimiz?

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, "Aslında ´biz kimiz´ sorusunun cevabını merak edenler Çanakkale´ye bakmalıdır. Orada, Filistinli, Musullu, Sudanlı, Tunuslu, Bosnalı, Kırımlı ve Anadolu´nun her şehrinden kahramanları göreceklerdir." dedi.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Konya Şehir Koleji´nde düzenlenen, "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" programında, Çanakkale Zaferi´nin inancın ve kararlılığın maddi ve sayısal üstünlüğe galip geldiği kutlu bir zafer olduğunu söyledi.

"Çanakkale Savaşı milli hafızamızda yerini çok önemli bir şekilde almıştır"

YKS İşitme Engelli Adaylar İçin Bilgilendirme Videoları Yayımlandı

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2018-YKS) ile ilgili olarak adayların bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan güncel videolara aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

2018-YKS Aday Bilgilendirme Videoları

2018-YKS İşitme Engelli Adaylar İçin Bilgilendirme Videoları (İşaret Dilinde)

Mart 17th

Dünyanın en stresli 10 mesleği hangisi?

Hepimiz zaman zaman stresli anlar yaşasak da bazı meslekler için stres işin ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. Peki, dünyanın en stresli 10 mesleği hangisi?

Taksi Şoförlüğü

Trafik yoğunluğunun en fazla olduğu şehirlerde taksi şoförlüğü yapmak stres seviyesinin yükselmesine yol açabiliyor. Devamlı yollarda olmak ve yolcuları memnun etmek de kimi zaman oldukça zor olabiliyor.

Canlı Yayın Spikerliği

Canlı yayında gelişebilecek olaylara anında müdahale etmek durumundalar.Diksiyonlarına çok dikkat etmeleri gerekiyor ve eğer bir konuk ağırlıyorlarsa konuğun söyleyecekleri de onların sorumluluğunda. Kullanacakları kelimeleri özenle seçmeleri gereken canlı yayın spikerleri eleştiriye en çok açık mesleklerden de biri.

Üst Düzey Yöneticilik

Mart 16th

ÖSYM'nin kamuoyunu izleyerek yaptığı iyileştirmeler

ÖSYM'de, son 6 ayda yapılan 25 yeni iyileştirme aşağıda yer almaktadır.Bu haberde, Prof. Dr. Mahmut Özer'in ÖSYM Başkanlığına atanması sonrasında, ÖSYM'nin yürüttüğü işlemlerde yapılan süreç iyileştirme çalışmalarına yer verilecektir.

Bu haberde, Prof. Dr. Mahmut Özer'in ÖSYM Başkanlığına atanması sonrasında, ÖSYM'nin yürüttüğü işlemlerde yapılan süreç iyileştirme çalışmalarına yer verilecektir.

ÖSYM Başkanlığı, milyonlarca adaya çoklu test uygulayan, Türkiye'nin en önde gelen kurumlarından birisi.

Ancak 4 Ekim 2017 tarihinde, Başkanlığa Mahmut Özer'in atanması sonrasında, ÖSYM'den beklenmeyecek adımlar atılmaya başlanmıştır.

Memurlar.net olarak, aşağıda sınavlara yönelik olarak son 6 ay içinde yapılan iyileştirmeleri bir araya topladık. İşte 6 ayda yapılan 25 iyileştirme..

ÇOK TEPKİ ÇEKEN 15 DAKİKA KURALI KALDIRILDI

Geleceğin gözde meslekleri nelerdir?

Meslek seçimi bir insanın hayatında verdiği en önemli kararlardan birisi. Şu anda içerisinde bulunduğumuz çağda ortaya çıkan onlarca yeni meslek bulunuyor.

Peki 'geleceğin meslekleri' diyebileceğimiz meslekler hangileri?

Robot Koordinatörlüğü

Gelecekte hayatımızın büyük bir kısmını kaplayacak gibi gözüken robotların hayatımıza yeni meslekler de dahil edeceği öngörülüyor. Robot koordinatörlerinin de gelecekteki görevi robotların tamir ve bakımlarını yapmak, yeni robot ihtiyaçlarını belirleyerek, robotlara yeni yetenekler kazandırmak olacak.

Bulut Hesaplama Uzmanlığı

Liselerde Osmanlıca dersi veriliyor mu kaç saat?

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, halk eğitim merkezlerinde 500 binin üzerinde kursiyerin Osmanlıca Türkçesi öğrendiğini söyledi.

Kırşehir’de çeşitli temaslarsa bulunan Erdem, Kırşehir Valisi Necati Şentürk´ü ziyaret etti. Erdem, kentin eğitimde gösterdiği başarılarla geleceğe daha güvenle bakılmasını sağlayan iller arasında bulunduğunu belirtti.

Ziyaretin ardından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen Milli Eğitim Müdürlüğü İl Danışma Komisyonu Toplantısı´na geçen Erdem, okul girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin liselerde Osmanlıca´nın ders olarak okutulması çalışmalarıyla ilgili sorusu üzerine Erdem, Sosyal Bilimler Lisesinin 10, 11, 12. sınıflarında iki saat, İmam Hatip Lisesi´nde ise bir saat ortak ders, diğer liselerde ise seçmeli ders olarak okutulmasının müfredatta olduğunu aktardı.

Mart 15th

Eğitimde Finlandiya ve Japonya devrimi

Eğitim reformları gerçekleştirmeden önce hükümetlerin görevlerini yerine getirmesi çok önemlidir. Bazıları bu konuda iyi görünüyor. Ancak ulusal eğitim sistemlerinde başarıyı yakalamak için tek bir reçete yok.

Tetsuo Tamura: ''Japonya'daki ekonomik durgunluğun sebebi dünyayla iç içe olmaması. Ülke, artık dünyaya açılmak için bir proje başlattı.''

Finlandiya: Yeteneğe dayanan eğitim sistemi

PISA sonuçlarına göre Finlandiya her zaman zirvelerde… Ancak yakın bir zamanda bu ülke geleneksel eğitim sisteminde değişikliğe gitti. Artık öğrencilerin yetenekleri ön plana çıkıyor.

Helsinki’de bulunan Hiidenkivi Ortaokulu’nda edebiyat dersleri altıncı sınıfta başlıyor. Üç saat boyunca tartışma başlatmak, kendi fikirlerini açıklamak, paylaşılan belgeleri kullanarak öğrenmeyi geliştirmek gibi dersler görülüyor.

Mart 14th

EKPSS kura ile yerleştirme kılavuzu güncellendi

8 Mart 2018 tarihinde yayımlanan 2018 EKPSS/Kura ile Engelli Kamu Personeli Yerleştirme Tercih Kılavuzunda yer alan Emniyet Genel Müdürlüğünün "Mütercim" unvanındaki kadroları için nitelik kod değişikliği yapılmıştır. Kılavuz, güncellenmiş haliyle ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr adresinden yayımlanmıştır. Bu güncelleme nedeniyle tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, tercih süresi içinde tercihlerini değiştirebileceklerdir. Adayların tercihlerini yaparken Ek'te yer alan 14 Mart 2018 tarihli TABLO-4'ü esas almaları gerekmektedir.

TABLO-4.Lisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadrolar (14 Mart 2018)

EKPSS kura ile yerleştirme tercih işlemleri için tıklayınız

Mart 13th

Kişilerin internet bağımlılığı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Çağın "gizli tehlikesi" olarak görülmeye başlanılan internet ve internet oyunlarının, kullanım alışkanlıklarını bağımlılığa dönüştürdüğü ve şiddet eğilimini artırdığı bildirildi.

Psikiyatr Burak Toprak, AA muhabirine, internetin önemli gereksinimlerinden biri olduğunu ancak faydalarının yanında kötüye kullanım ve bağımlılık oluşturma riskini de beraberinde getirdiğini belirtti.

Kişilerin internet bağımlılığı olup olmadığının çeşitli şekilde öğrenilebileceğine dikkati çeken Toprak, bu nedenleri şöyle sıraladı:

Sorunlu internet kullanımı nedir?

İnternet gençlerin günlük hayatını sekteye uğratıyor.Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (EGEBAM) yapılan bilimsel çalışmaya göre, gençlerin yüzde 60'ının günlük yaşamı, 'internet kullanım alışkanlığı' nedeniyle sekteye uğruyor.

Kişinin yaşamını olumsuz etkiliyorsa 'sorunlu kullanım' söz konusu olduğunu belirten EGEBAM Müdürü Prof. Dr. Zeki Yüncü "300 lise öğrencisiyle anket çalışması yaptık ve ülkemizde sorunlu internet kullanım oranının çok yüksek olduğunu tespit ettik" dedi.

Sponsorlu bağlantılar

data-ad-client="ca-pub-7363015836865912"
data-ad-slot="5093798520">

Son yorumlar

Bu yıl hangi sınavlar olacak? Üniversite öncesi ve sonrası sınavlar ile alakalı bilgiler basında çıkan haberler tek bir adreste. Sitemiz sadece haber ve bilgi portalıdır.