Archive - Konu

Şubat 23rd, 2016

Yurtdışı Diploma Denklik Yönetmeliği Değişti

Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yönetmeliğin yayımlanmasıyla 6 Kasım 2010 tarihli ve 27751 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Yeni yönetmelik, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirliyor.

Buna göre, tanıma veya denklik başvurusu, şahsen ya da yetkili makamlarca düzenlenmiş vekaletnameye sahip kişi tarafından yapılabilecek.

Şubat 19th

KYK İletişim Merkezi Numarası Değişti mi?

Bir milyondan fazla öğrenciye burs/kredi hizmeti veren ve yaklaşık 500 bin öğrenciyi yurtlarında misafir eden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilerin soru ve sorunlarına daha hızlı çözüm bulabilmek amacıyla yepyeni bir birim daha oluşturdu.

Daha önce bazı daire başkanlıklarının bünyesinde birbirinden bağımsız hizmet veren çağrı merkezi KYK KİM (Kurumsal İletişim Merkezi) adıyla yenilenen modern konseptiyle tek çatı altında hizmet sunmaya başladı.

Yüz yüze iletişim, çağrı merkezi ve santral olmak üzere üç ayrı servisi bünyesinde toplayan Kurumsal İletişim Merkezi’nde, dışarıdan yapılan aramalara uzman personel tarafından cevap veriliyor, başvuru ve sorular anında çözüme kavuşturuluyor.

Şubat 14th

E Devlet Lise Diploma Sorgulama Girişi

Yükseköğretim Kurumu ile yaptıkları işbirliği kapsamında üniversite diploma bilgilerine e-Devlet kapısı üzerinden ulaşılabildiğini anlatan Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, Milli Eğitim Bakanlığından da bu yönde istek geldiğini ve lise diplomalarının yakında sistem üzerinden sorgulanabileceğini kaydetti.

E Devlet Lise Diploma Sorgulama Girişi için Tıklayınız

Türksat Uydu Haberleşme ve Kablo TV İşletme AŞ (Türksat) Genel Müdürü Ensar Gül, Türkiye'de ilk defa üniversite ve yüksek lisans öğrencileri arasında model uydu yarışması düzenleyeceklerini bildirdi.

Şubat 9th

KYK Borcu İşe Girene Kadar Öteleniyor

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, üniversite mezunu kişilerin kredi borçlarının, sigortalı bir işe girinceye kadar ötelendiğini, ayrıca iş sahibi olmayan mezunlardan icra yoluyla para tahsilatı gibi bir politikalarının bulunmadığını belirtti.

Kılıç, "Bunun için kişinin yapması gereken tek şey, sigorta kaydı olan bir işte çalışmadığını, dilekçeyle Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bildirmesinden ibarettir. Dolayısıyla, iş sahibi olmayan mezunlardan icra yoluyla para tahsilatı gibi bir politikamız bulunmamaktadır" dedi.

Şubat 2nd

Üniversiteler İyi Oldukları Alanlarda İhtisaslaşacak

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu'nun (YÖK) yeni düzenlemesine göre üniversiteler iyi oldukları alanlarda ihtisaslaşacak.

Bu ihtisaslaşma özellikle 2006 sonrasında kurulan üniversitelere yönelik olacak. Kurumlar edindikleri misyona göre bir alanda daha fazla öne çıkarak eğitim verecek. Bu amaçla üniversitelere çeşitli destekler sağlanacak. Üniversitelerin bölgesel kalkınmada rolünü arttırmak için YÖK ve Kalkınma Bakanlığı işbirliğiyle bir eylem planı da hazırlandı ve ortak komisyon kuruldu. Üniversitelerin istekleri bu komisyonda değerlendirilecek. Kalkınma Bakanlığı ile bütün üniversitelerin fiziksel büyümesini, yeni fakültelerin açılmasını, altyapı desteklerini etkileyecek işbirliği çalışması da yürütülüyor.

Şubat 1st

Öğrenim Kredisinin Amacı Nedir? Neden Geri Alınır?

Öğrenim kredisi, öğrencilerin öğrenim süresinde maddi sorunlar yaşamaması, sosyal ve kültürel açıdan olumsuzluklara maruz kalmaması adına desteklenmesi, öğrenim süresinde maddi problemleri düşünmemesi için takdim edilir. Öğrenim süresi boyunca öğrenci her ay düzenli olarak kredi alır, öğrenim sonunda ise güncel kurdan değerlendirilerek geri ödenir. ödemeler uzun yıllara bölünerek taksitlendirilir.

Öğrenim süresince KYK Öğrenim kredisi alanlar, öğrenim süreleri bittikten sonra aldıkları miktarları Kyk Borç Sorgulama ekranından sorgulayarak detaylı ödeme bilgilerine ulaşabilirler. Kimler Öğrenim Kredisi Alabilir?

KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama Online Giriş için Tıklayınız

Ocak 24th

Yeni YÖK Nasıl İşleyecek?

YÖK Başkanı Profesör Yekta Saraç, YÖK'ün kaldırılacağına ilişkin duyumlar hakkında Yükseköğretim sisteminin yeniden yapılandırılmasının öncelikli hedef olduğunu; kaldırılmayacağını ancak küçültüleceğini belirtti.

Yüksek Öğretim Kurumu YÖK'ün kaldırılacağına ilişkin söylemlere, YÖK Başkanı Profesör Yekta Saraç'tan net açıklama geldi. Saraç Vatan gazetesinden Murat Çelik'e yaptığı açıklamada YÖK'ün kaldırılmadan üçlü bir yapının içinde küçültüleceğini ifade etti.

Prof. Saraç, YÖK küçültülmsne ilişkin “Biz yetkilerimizi devretmeye başladık bile ama düne kadar bizi yetkimiz fazla diye eleştirenler, şimdi de bu yetkileri devrediyoruz diye hedef alıyorlar” diye konuştu.

İşte o röportaj:

Ocak 20th

Ziraat Bankası KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bursunuzun geri ödemesini sorgulamak için Ziraat Bankası'ndan faydalanacaksanız, öncelikle kyk.ziraatbank.com.tr sayfasına girmeniz gerekiyor.

Ziraat Bankası Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama İşlemi için Tıklayınız

Ardından sayfada yer alan işlem türünü seçin. T.C. Kimlik Numaranızı doğru şekilde girin. Resim olarak size gösterilen kodda yer alan harf ya da rakamları da kod doğrulama bölümüne doğru şekilde yazın. Bu bilgileri girdikten sonra sorgula seçeneğine tıkladığınızda, size kredi ödemeniz hakkında bilgiler verilecektir.

Üniversite döneminde KYK'dan kredi alanlar, KYK borç sorgulama yoluyla ödeyecekleri tutarı kolayca öğrenebiliyor. Adım adım KYK borç sorgulama işlemini takvim2018.com sitemizde bulabilirsiniz.

Ocak 19th

YÖK Ulusal Tez Merkezi Web Sayfası Giriş

YÖK Ulusal Tez Merkezi Anasayfa Girişi için Tıklayınız

Tezlere YÖK 'ün resmi internet sayfasından veya "http://tez2.yok.gov.tr" adresinden hiçbir ücret ve üyelik işlemi gerekmeksizin erişebiliyor.

Kurulduğu günden bu yana akademisyenlerin ve araştırmacıların büyük ilgi gösterdiği YÖK Ulusal Tez Merkezinden indirilen tezlerin başında sosyal bilimler alanındakiler yer aldı. Merkezden son 7 yılda indirilen 6 milyon 611 bin 885 tezin 4 milyon 458 bin 932'sini sosyal bilimler alanındakiler oluşturdu.

Ocak 17th

Tüm Diplomalar YÖK'ten Kontrol Edilebiliyor mu?

Diploma sahteciliğinin önüne geçmek için "Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi"ni başlatan YÖK, MEB tarafından gönderilen yaklaşık bir milyon 30 bin diplomanın sorgulanması çalışmalarına devam ediyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından diploma sahteciliğinin önüne geçmek için uygulamaya sokulan "Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi" ile Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) gönderilen yaklaşık bir milyon 30 bin diploma bilgisinin sorgulanması için çalışma yürütülüyor.

Ocak 8th

VGM Ortaöğrenim Burs Başvuru Sonuçları Açıklandı mı?

2016-2017 öğretim dönemi Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim Burs başvuru sonuçları açıklanmıştır.

Bu yıl Eylül - Ekim 2016 tarihleri arasında internetten alınan ortaöğrenim burs başvuruları, Vakıflar Yönetmeliği (R.G. 27.09.2008 / 27010) ve eki Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri (ek-16)'ya göre değerlendirilmiştir. Burs almaya hak kazanan öğrencilere 2016- 2017 öğretim döneminde önümüzdeki Ocak ayından itibaren aylık 60,00 TL burs ödemesi yapılacaktır.

VGM Ortaöğrenim Burs Başvuru Sonuçları Tıkla Öğren

KYK Kredi Burs Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi ‘0’ olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı olurken, kimlik numarasının son hanesi ‘2’ olanlara ödemeler ayın 7’sinde, ‘4’ olanlara ayın 8’inde, 6 olanlara ayın 9’unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10’unda yapılacak.

KYK burs ve kredi ödemeleri 2016 dönemi başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2016 yılı burs ve kredi ödemelerinin dün itibariyle başladığını duyurdu.

KYK burs ve kredi ödemelerini dört gözle bekleyen üniversite öğrencilerine müjdeli haber Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi.

Davutoğlu'ndan Üniversite Öğrencilerine Kredi ve Burs Müjdesi

Başbakan Davutoğlu, üniversite öğrencilerinin 400 liraya çıkartılan kredi ve burslarının, hayırlı olmasını diledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, üniversite öğrencilerinin 400 liraya çıkartılan kredi ve burslarının hayırlı olmasını diledi.

Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından, "Üniversiteli gençlerimiz dün itibarıyla burs ve kredilerini 400 lira olarak almaya başladı. Söz verdik, yapıyoruz. Gençler... Hayırlı olsun" paylaşımında bulundu.

Başbakan Davutoğlu, "ahmet_davutoglu" Instagram hesabından da aynı mesajla, üniversiteli öğrencilerle çekilen bir fotoğrafını paylaştı.

KYK bursları ne zaman yatacak?

Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi Nasıl Çalışıyor?

YÖK'ün diploma sahteciliğini engellemek amacıyla yükseköğretim mezunlarına ait verilerin toplandığı "Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi"ne girilen mezun sayısı, bugün itibarıyla 6 milyon 333 bin 611'e ulaştı.

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) diploma sahteciliğini engellemek amacıyla yükseköğretim kurumları mezunlarına ait verilerin toplandığı "Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi"ne girilen mezun sayısı bugün itibarıyla 6 milyon 333 bin 611'e ulaştı.

YÖK'ün 25 Kasım 2015'de e-Devlet üzerinden hizmete sunduğu Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi" yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere ait verilerin toplandığı bir veri tabanı olarak hizmet sunuyor.

Ocak 5th

Bursları Kesilen Öğrencilere Bursları Geri Verilecek mi?

KYK'dan yapılan açıklamaya göre,

1- Daha önce sigortalı çalıştıkları için burs veya kredi olarak sisteme girme imkanları olmayanlar, geçen haftaki yönetmelik değişikliğiyle sistem içine girme imkanı elde etmiş, yapılacak değerlendirmeye göre kendilerine brs veya kredi verilecek.

2- Öncelikli olarak, MEB bursu gibi, burs hakkı kazananlar için de şuan değerlendirmeler yapılıyor. Değerlendirmeler bittikten sonra, hakettiği bursu öğrenim kredisine dönüşenler yeniden burs almaya başlayacak.

KYK Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

Sponsorlu bağlantılar

data-ad-client="ca-pub-7363015836865912"
data-ad-slot="5093798520">

Son yorumlar

Bu yıl hangi sınavlar olacak? Üniversite öncesi ve sonrası sınavlar ile alakalı bilgiler basında çıkan haberler tek bir adreste. Sitemiz sadece haber ve bilgi portalıdır.