Archive - 2015

Aralık 31st

2018 ÖSYS Sınav Takvimi Yayımlandı mı?

2018- ÖSYS: Sınav Takvimi, Aday El Rehberi ve Kitap Ayıracı

2018 yılı sınav programı kapsamında; ÖSYS adayları için bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olan 2018 ÖSYS Sınav Takvimi, Aday El Rehberi ve Kitap Ayıracı çalışmalarına aşağıdaki bağlantılardan erişebileceksiniz.

Sınava girecek adaylara başarılar dileriz.

2018 ÖSYS Sınav Takvimi İndirmek için Tıklayınız

DYK Kursları Kurs Merkezi Başvuruları Ne Zaman Bitiyor?

2017-2018 Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-kılavuzunda belirtilen iş takvimi gereği DYK Kurs merkezi başvuruları Eylül 2017 tarihi itibariyle kapatılmıştır.

KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ

MEB EBA E-KURS GİRİŞİ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MEB EBA GİRİŞİ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Aralık 30th

Meslek Yüksekokulları Üniversite Eğitimi Kapsamına Giriyor mu?

Ülkemizde üniversite mezunu olanların oranını biliyor musunuz? Birçok kişi yeni üniversite açılmasına ve kontenjanlarına arttırılmasına karşı çıkıyor. Karşı çıkanların bazı gerekçelerine hak verebilirim. Ama ülkemizde üniversite sayısı fazla diyenlere hak vermem mümkün değil.

Öncelikle şunu tanımlamak gerekiyor. Üniversite eğitimi ile meslek edinme aynı şey değildir. Üniversite okumak meslek edinmek için bir yol olarak kullanılabilir ama asla üniversite eğitimi meslek edinmenin tek yolu değildir. Ülkemizde aileler çocuklarının mutlu ve daha seçkin yaşamalarının yolunun üniversite eğitiminden geçtiğini düşünürler. Ayrıca üniversite eğitimini, sadece 4 veya daha fazla yıl eğitim yapan okullar olarak tanımlamamak gerek. Meslek yüksekokulları da üniversite eğitimi kapsamına girmez mi?

E Devlet Şifresi Nasıl ve Nereden Alınır?

E devlet sitemine giriş yapmak için (https://www.turkiye.gov.tr/) internet adresine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekran üzerinde T.C. kimlik Numarası ve e devlet şifresi ile giriş yapılabilmketedir.

E Devlet Giriş Yapmak için Tıklayınız

Eğitimde tıpkı e-okul uygulaması gibi, devletle ilgili işlemlerinizi de çok kolay bir şekilde e devlet vasıtasıyla halledebilirsiniz.e-devlet şifresini ise PTT'lerden edinmeniz gerekiyor. Bu sayede bir kez elde ettiğiniz şifre ile sürekli işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

ÖSYM'den Üniversite Adaylarına Özel Sınava Doğru Single

ÖSYM, üniversite adaylarına özel "Sınava Doğru" adlı bir single hazırlattı. Adayları sınav öncesinde motive etmek üzere spot filmlerde kullanılacak.

Üniversite sınavına girecek adaylar için bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olan Kamu Spotuna aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.

Kamu Spotu

‘SINAVA DOĞRU’ ÖSYM Single

Aralık 28th

ÖSYM Soru Hazırlama Komisyonu Nasıl İşliyor?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav güvenliğinin tam olduğu ve ÖSYM'ye güvenin azalmadığı düşüncesinde. Bu yıl lise öğretmenlerinden de soru alındığını ve bu öğretmenlerin konuyu çevresine söylediği zaman komisyondan çıkarılacağını açıklayan Prof. Dr. Demir, yaklaşık 2 milyon adayın gireceği YGS ve LYS öncesi konuştu

Aralık 25th

Burs ve Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir?

KYK burs sonuçları sorgulama paneline haberimizden ulaşabilirsiniz. Sizlere sunacağımız bağlantılar üzerinden rahatlıkla 2017/2018 yılına ait KYK burs sonuçları sorgulama sayfasına ulaşabilir ve burslarınızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Üniversite öğrencileri için bursun ayrı bir önemi vardır. Krediler gibi geri ödenmeyecek olması onlar için ayrı bir nimettir aslında. Binlerce öğrenci adayı ise yaptıkları başvuruların ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılacak olan 2017/2018 KYK burs ve kredi sonuçları açıklama metnini bekliyor. KYK.gov.tr üzerinden burs sonuçlarını sorgulamak için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

KYK kredi ve burs sonuçları öğrenmek için tıklayınız

Aralık 24th

KYK Bursları Ayın Kaçında Yatıyor 2018?

<

KYK bursları üniversite öğrencilerinin bu günlerde en çok kulak kabarttığı iki kelime... KYK burslarının ne zaman açıklanacağı merak konusu olurken KYK burslarının ne zaman yatacağı kesinleşti. KYK bursları ne zaman yatacak? KYK bursları yattı mı? KYK bursları ne kadar zam aldı. İşte KYK bursları hakkında merak edilen her şey...

Çevrenizde bir üniversite öğrencisi veya üniversiteyi yeni kazanan birisi varsa KYK burslarını muhakkak duymuşsunuzdur. KYK bursları Kredi Yurtlar Kurumu'nun lisans öğrencileri ve yüksek lisans öğrencilerine verdiği belli miktarda paradır.

KYK BURSLARINA ZAM YAPILDI!

Çalışan Öğrenci Kredi ve Burs İmkanından Yararlanabiliyor mu?

Asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilerin de kredi ve burs almasının önü açıldı.

"Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile "Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi gazete'de yayımlandı.

Buna göre, burs, kredi verilmeyecek öğrenciler ile ilgili hükümleri düzenleyen maddelerdeki, "asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler" ifadesi yürürlükten kaldırıldı.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği Değişti

<

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

24 Aralık 2015 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29572

YÖNETMELİK

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan:

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU BURS-KREDİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 24/8/2004 tarihli ve 25563 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı ve Gençlik ve Spor Bakanı birlikte yürütür.

KPSS'nin İptali ile Ne Kadar Memur Etkileniyor?

2010 KPSS'de, Eğitim Bilimleri Sınavı iptal edilmiş, Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları iptal edilmemişti. 2 vatandaş dava açtı, Danıştay haklı buldu. Sınavlar iptal edilirse, 8 ila 10 bin kişinin memuriyeti tehlikeye girecek.

Aralık 24th

MEB,KPSS Kursları Müfredatını Açıkladı

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, KPSS kursu veren dershane ve özel eğitim kurumlarının hafta hafta işlemesi gereken dersleri belirledi.

Yayımlanan KPSS programları; alan bilgisi, eğitim bilimleri ve Genel Kültür- Genel Yetenek olmak üzere 3 alanda düzenlenmiştir.

GY GK kursları, toplamda 128 saat olarak belirlenmiştir.

Tüm kurslar, 32, 21, 16, 10 ve 8 haftada olmak üzere 5 farklı şekilde verilebilecek.

Hafta hafta dersnalerde uygulanacak ders müfredatını görmek için buraya tıklayınız.

1 ila 127 sayfalar arası alan bilgisi,

1 ila 74 sayfalar arası eğitim bilimleri

1 ila 97. sayfalar arası Genel Kültür ve Genel Yetenek ders programlarını içermektedir.

Aralık 21st

2. Dönem DYK Kurs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

EBA e-Kurs 2.Dönem Başvuruları Ne Zaman? Destekleme ve Yetiştirme Kursları 2.Dönem Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

E kurs (eba.gov.tr) mebbis destekleme ve yetiştirme kursları başvuruları (2. Dönem) Şubat 2018 tarihleri arasında eba.gov.tr adresi üzerinden yapılacak. MEB tarafından yayınlanan kılavuzda e kurs başvuları genel esasları ve buna bağlı şartlar kılavuzda ayrıntılı olarak açıklandı. E kurs üzerinden yapılacak olan Öğretmen başvurularının alınması ve ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması ise Ocak 2018 - Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak.

EBA e-Kurs 2.Dönem Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

KYK Görevde Yükselme Yönetmeliği Yayımlandı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği

29 Kasım 2014 CUMARTESİ

Resmi Gazete

Sayı : 29190

YÖNETMELİK

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan:

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

PERSONELİ GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN

DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı, liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü personelinin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Kapsam

KPSS A Grubu Meslek Sınavları için Mülakat Uygulaması Kalktı mı?

Birkaç gündür sosyal medya üzerinde KPSS A grubu meslek sınavları için mülakat uygulamasının kalktığı yönünde söylentiler dolaşmaktadır. Yanlış anlaşılan bu konuyu izah etmek istiyoruz.

KPSS'ye esas alınan Yönetmelik'te yer alan, DSİ'ye sözlü sınav ile mühendis alınmasına ilişkin madde hakkında birkaç gün önce Danıştay tarafından yürürlüğünün durdurulma kararı verilmiştir. Ancak bazı adaylar bu iptali yanlış değerlendirmekte ve sanki tüm KPSS sonrasındaki ikincil sınavlarda sözlü sınav kaldırıldığı şeklinde bir sonuca ulaşmaktalar.

Yürütmeyi durdurma nedir?

Sponsorlu bağlantılar

data-ad-client="ca-pub-7363015836865912"
data-ad-slot="5093798520">

Son yorumlar

Bu yıl hangi sınavlar olacak? Üniversite öncesi ve sonrası sınavlar ile alakalı bilgiler basında çıkan haberler tek bir adreste. Sitemiz sadece haber ve bilgi portalıdır.